Dostanu hned termín?
Většinou termín prvního setkání dostanete do jednoho až dvou měsíců. Možné je, že si na termín počkáte. Momentálně mám kapacitu naplněnou.
Co se děje na prvním setkání?
První setkání zpravidla trvá hodinu. Společně se zaměříme na to, co Vás k psychologovi přivádí . Respektuji individuální tempo klienta. Následně setkání zhodnotíme a rozhodneme se, jestli navážeme systematičtější spolupráci.
Bude na setkání někdo další?
Při individuální práci pracuji pouze s klientem a nikdo další přítomen není. V případě zájmu o skupinovou konzultaci je zapotřebí domluvit se předem.
Jak často se budeme potkávat?
Frekvence setkání je většinou jednou týdně, nebo jednou za čtrnáct dní. Nenabízím instantní řešení, bude to vyžadovat Vaši intenzivní, vnitřní práci.
Jak dlouho se budeme potkávat?
Délka se odvíjí od individuálního tématu. Nelze dopředu říct, jak dlouho se budeme potkávat. Většinou se domlouváme na pět až deset setkání.
Mám dostatečně vážné téma?
Máte. Pokud Vás něco trápí, tak je to vážné téma.
Když navštívím psychologa, znamená to, že je se mnou něco špatně?
Pokud budete navštěvovat psychologa, neznamená to nutně, že jste psychicky nemocní nebo labilní. Naopak v tom může být moudrost a odvaha podívat se na svůj život z jiné perspektivy, snažit se v nějakém směru posunout a pracovat na sobě. Zastaralé přesvědčení, že k psychologovi chodí lidé, co nezvládli svůj život, je přežitek a neznalost problematiky.
Bydlím daleko, je možné se i tak objednat?
Ano, pracuji i v online prostředí. Důležité je mít dobré připojení k internetu a prostor, kde Vás nikdo nebude rušit a budete se tam cítit bezpečně.
Co všechno cena obsahuje?
Za psychologické služby se neplatí jen za konkrétní čas strávený s psychologem, ale především za jeho odbornost. Několik let a stovek hodin strávených studiem, na výcvicích, odborných konferencích, kongresech a intenzivní vnitřní práci, aby odborník byl opravdu odborník.
Může o mých problémech psycholog s někým mluvit?
Psycholog je zpravidla vázán mlčenlivostí.
Existují dva krajní případy, ve kterých je mlčenlivosti zproštěn:
– vzniká důvodné podezření na zneužívání či týrání dítěte,
– někdo je bezprostředně ohrožen na životě a existuje možnost, jak tomu lze předejít.
V případě těchto dvou výjimek je klient dopředu srozuměn o porušení mlčenlivosti.
Co je to kognitivně behaviorální terapie (KBT)?
Směr terapie, která pomocí různých technik pracuje s myslí (kognicí) a s chování (behavioral), hloubkově zkoumá myšlenky, emoce a následné chování. Pozornost se věnuje jádrovým přesvědčením, což je hodnocení a interpretace vnějšího světa či sebe. Právě jádrová přesvědčení ve finále náš život nejvíce ovlivňují. KBT není povrchní a je velmi praktická.
Jaký je rozdíl mezi psychologem, klinickým psychologem, psychoterapeutem, koučem a krizovým interventem?
Psycholog: poskytuje psychologické poradenství, vystudoval magistra psychologie na Filozofické fakultě, může si po roce praxe (v případě jednooborového studia) založit vázanou živnost Psychologické poradenství a psychodiagnostika, v případě více oborového studia potřebuje k živnosti tříletou praxi
Klinický psycholog: je především expert na psychodiagnostiku, psychoterapii a má kromě magistra psychologie pětiletou atestaci ve zdravotnictví, které předcházel kurz psychologa ve zdravotnictví a kvanta další práce, kurzů, zkoušek a psychoterapeutický výcvik
Psychoterapeut: poskytuje psychoterapie, jde do hloubky osobnosti a snaží se odhalit příčinu potíží, může to být člověk i bez magisterského studia psychologie, má psychoterapeutický, sebezkušenostní výcvik (většinou pětiletý a je důležité, aby byl akreditovaný), výcvik je plný úkolů, kazuistik a je zpravidla ukončen zkouškou
Krizový intervent: pomáhá v akutní psychické krizi (smrt někoho blízkého, autonehoda, válka), má výcvik v krizové intervenci (bývá různě dlouhý, nejlépe roční výcvik)
Kouč: zaměřuje se na rozvoj osobnosti pomoci správně kladených otázek (kurzy jsou různě dlouhé, zase nejlépe, aby měl roční kompletní kurz), může to být kdokoliv a s jakýmkoliv vzděláním či bez dalšího vzdělání
Jak si vybrat dobrého psychologa?
Sto lidí, sto chutí. Psychologové bývají různí. Důležité je, abyste si jako lidé sedli. Psycholog není expert na Váš život, to jste jedině Vy. Dobré je dívat se na vzdělání psychologa, kvalifikaci (akreditované výcviky) a praxi. Dobrý psycholog Vám nikdy přesně neřekne, jak se máte zachovat. Často se setkávám s tím, že klienti mají špatné zkušenosti. Nenechte se tím odradit.